- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Pendant |
|---|---|
| Collection | Jazz |
| Frame Finish | Brushed Nickel |
| Shade Finish | Red |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 5.0" |
| Width | 5.0" |
| Height | 8.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 5"L x 5"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Finished in brushed nickel, this one light fixture uses a red circular shade to create a fun contemporary statement. 108’’ of clear cord is included to ensure a perfect hanging height.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 1 | --- |
| USA | 63 | --- |