- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Pendant |
|---|---|
| Collection | Altadore |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Matte Opal |
| Bulbs | 8 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 15.0" |
| Width | 15.0" |
| Height | 29.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Traditional styling meets modern functionality in this eight light fixture. Matte opal cylindrical shades are combined with polished nickel hardware for a crisp, cutting edge look that still has classic appeal.