- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Mini Pendant |
|---|---|
| Collection | Sapphire |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Matte Opal |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 5.0" |
| Width | 5.0" |
| Height | 10.2" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Canopy Dimensions | 5.11"L x 5.11"W |
| Backplate Dimensions | --- |
This geometrically inspired mini pendant uses a rectangular matte opal shade in combination with rectangular inspired hardware to create a boldly contemporary statement. Adjustable rods are included to ensure the perfect hanging height.