- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Vanity |
|---|---|
| Collection | Osono |
| Frame Finish | Brushed Nickel |
| Shade Finish | Clear |
| Bulbs | 5 x 8W - LED-Integrated |
| Length/Extension | 7.25" |
| Width | 41.1" |
| Height | 7.25" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 3000 |
| LED Delivered Lumen | 2760 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | CRI> 90 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 7"L x 4.5"W |
Make this five-light vanity fixture a marquee element of a custom master bath design. Romantic and artistic, its orb-shaped delicate glass shades blend with sleek brushed nickel finish steel to offer a compelling look as well as energy-saving integrated LED technology.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 6 | --- |
| USA | 0 | April 23, 2026 |