- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Vanity |
|---|---|
| Collection | Linc |
| Frame Finish | Brushed Nickel |
| Shade Finish | Frosted |
| Bulbs | 1 x 15W - LED-Integrated |
| Length/Extension | 4.0" |
| Width | 19.8" |
| Height | 5.13" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 1200 |
| LED Delivered Lumen | 740 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | CRI> 90 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 19.8"L x 5.11"W |
Go full throttle into a commitment to contemporary décor with this stylish brushed nickel vanity fixture. A single light with a frosted diffuser adds to the sophisticated linear design and features energy-saving integrated LED technology.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 3 | --- |
| USA | 0 | April 23, 2026 |