- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Vanity |
|---|---|
| Collection | Linc |
| Frame Finish | Brushed Nickel |
| Shade Finish | Frosted |
| Bulbs | 1 x 28.5W - LED-Integrated |
| Length/Extension | 4.0" |
| Width | 37.0" |
| Height | 5.13" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 2400 |
| LED Delivered Lumen | 1480 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | CRI> 90 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 36.85"L x 5.11"W |
A slender horizontal silhouette draws the eye in a fashionable direction, adding luster to modern bath spaces. Beautifully finished in brushed nickel, this one-light vanity fixture features an obscured acrylic diffuser and the energy-saving bonus of integrated LED technology.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 13 | --- |
| USA | 0 | April 23, 2026 |