- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Vanity |
|---|---|
| Collection | Linc |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Frosted |
| Bulbs | 1 x 38W - LED-Integrated |
| Length/Extension | 4.0" |
| Width | 48.0" |
| Height | 5.13" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 3200 |
| LED Delivered Lumen | 1984 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | CRI> 90 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 47.8"L x 5.11"W |
A simple yet elegant blend of lines and layers adds up to a fresh style upgrade with this one-light vanity fixture. Enjoy the soft look of brushed nickel finish steel and an obscured white diffuser that sends energy-saving light using integrated LED technology.