- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Wall Sconce |
|---|---|
| Collection | Jade |
| Frame Finish | Factory Bronze |
| Shade Finish | White Linen |
| Bulbs | 2 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 4.75" |
| Width | 11.75" |
| Height | 6.7" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | No |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 8.25"L x 5.25"W |
A white linen cylindrical drum shade defines this wall sconce, as does its complimentary factory bronze hardware. This fixture is sure to add contemporary class to any space.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 65 | --- |
| USA | 4 | --- |