- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Pendant |
|---|---|
| Collection | Jade |
| Frame Finish | Factory Bronze |
| Shade Finish | White Linen |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 8.0" |
| Width | 8.0" |
| Height | 9.2" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 5.25"L x 5.25"W |
| Backplate Dimensions | --- |
A white linen cylindrical drum shade defines this elegant pendant, as does its complimentary factory bronze hardware. This fixture is sure to add contemporary class to any space.