- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Island/Billiard |
|---|---|
| Collection | Riviera |
| Frame Finish | Matte Black + Brushed Nickel |
| Shade Finish | Clear Ribbed + Matte Black |
| Bulbs | 4 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 80.75" |
| Width | 14.25" |
| Height | 14.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
Finished in matte black and brushed nickel this four light bar fixture uses clear ribbed glass and matte black metal shades to create a contemporary look with a timeless quality to it. This fixture would be perfect for the game room, or any other room of the house where a touch of under stated sophistication is needed.