- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Chandelier |
|---|---|
| Collection | Wyndham |
| Frame Finish | Heirloom Brass |
| Shade Finish | Clear |
| Bulbs | 4 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 11.5" |
| Width | 11.5" |
| Height | 21.75" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Make a traditional design statement over an entry or in a breakfast nook with this lovely four-light pendant. Showing off candelabra lights behind a glass shade, the pendant is complete with curvy framework and ball accents in a warm and inviting heirloom brass finish.