- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Linear Chandelier |
|---|---|
| Collection | Loek |
| Frame Finish | Brushed Nickel |
| Shade Finish | Brushed Nickel |
| Bulbs | 1 x 26W - LED-Integrated |
| Length/Extension | 8.0" |
| Width | 34.0" |
| Height | 5.25" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 2240 |
| LED Delivered Lumen | 1820 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | CRI> 90 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 18"L x 5"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Modern and energetic with a hint of artistic style, this brushed nickel steel one-light chandelier is a perfect complement to a compact bar or island space. Its symmetrical geometric silhouette creates a visually captivating form, and updated integrated LED technology allows for energy-saving efficiency.