- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Vanity |
|---|---|
| Collection | Archer |
| Frame Finish | Brushed Nickel |
| Shade Finish | Clear |
| Bulbs | 3 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 6.5" |
| Width | 25.0" |
| Height | 11.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 8.5" W x 4.75" H |
Elevate a traditional-leaning master bathroom with this elegant classically designed transitional three-light vanity wall sconce. Three cut crystal-inspired cylinder glass shade offers an old-world restoration feel with a handsome Glen plaid pattern, projecting a scintillated effect across countertops and vanities. A shiny brushed nickel finish throughout offers a cool metallic tone, lending a metropolitan glam touch to this three-light wall sconce, making it a perfect addition to spacious double vanities.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 97 | --- |
| USA | 0 | April 30, 2026 |