- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Chandelier |
|---|---|
| Collection | Moundou |
| Frame Finish | Bronze |
| Shade Finish | |
| Bulbs | 5 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 20.0" |
| Width | 20.0" |
| Height | 16.75" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 5.5"L x 5.5"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Ribbons of Bronze metal strips crafted together create the Moundou family. The ribbons diffuse the light and create a beautiful contemporary lighting effect.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 11 | --- |
| USA | 0 | April 23, 2026 |