- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Pendant |
|---|---|
| Collection | Quintus |
| Frame Finish | Plated Bronze |
| Shade Finish | Plated Bronze |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 12.25" |
| Width | 12.25" |
| Height | 18.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 5.5"L x 5.5"W |
| Backplate Dimensions | --- |
High-end contemporary design delivers an energetic look and feel to modern spaces when the Quintus plated bronze steel one-light mini-pendant lights up a compact nook, reading space, or bedroom. An orderly design features streamlined and symmetrical wires of plated bronze steel joining to form a diamond-shaped linear silhouette with ultra-modern charm. A matching bronze plate canopy and down rod offer consistency to form an eye-pleasing aesthetic.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 83 | --- |
| USA | 0 | April 23, 2026 |