- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Chandelier |
|---|---|
| Collection | Mariner |
| Frame Finish | Bronze |
| Shade Finish | Clear Seedy |
| Bulbs | 3 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 19.62" |
| Width | 19.62" |
| Height | 18.12" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 5.5"L x 5.5"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Inspired by nautical themes, the Mariner collection of fixtures uses specially crafted seedy glass shades and pairs them with bold metal trim and detailing. Finishes include Brushed Nickel and Bronze