- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Pendant |
|---|---|
| Collection | Sora |
| Frame Finish | White |
| Shade Finish | White |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 12.0" |
| Width | 12.0" |
| Height | 7.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Stylize a décor scheme calling for lush sophistication and choose this exquisite white willow and steel one-light pendant. Meticulously placed willow stems with a fresh white finish deliver a delicate natural feel that blends masterfully with a clean, elegant suspension rod and ceiling mount.