- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Outdoor Wall Light |
|---|---|
| Collection | Armstrong |
| Frame Finish | Bronze |
| Shade Finish | Clear Waterglass |
| Bulbs | 2 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 12.8" |
| Width | 10.0" |
| Height | 19.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 5.25"L x 14"W |
Traditional charm emanates from this medium outdoor wall mount fixture, which pairs clear water glass with rubbed bronze hardware for a timeless look.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 102 | --- |
| USA | 1 | --- |