- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Outdoor Post Mounted Fixture |
|---|---|
| Collection | Armstrong |
| Frame Finish | Black |
| Shade Finish | Clear Waterglass |
| Bulbs | 3 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 13.0" |
| Width | 13.0" |
| Height | 117.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | --- |
Traditional charm emanates from this large outdoor post light fixture, which pairs clear water glass with black hardware for a timeless look.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 74 | --- |
| USA | 2 | --- |