- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Outdoor Post Mount Fixture |
|---|---|
| Collection | Armstrong |
| Frame Finish | Bronze |
| Shade Finish | Clear Waterglass |
| Bulbs | 3 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 12.38" |
| Width | 12.38" |
| Height | 23.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | --- |
Traditional charm emanates from this large outdoor post head fixture, which pairs clear water glass with rubbed bronze hardware for a timeless look.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 30 | --- |
| USA | 114 | --- |