- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Outdoor Chain Mount Ceiling Fixture |
|---|---|
| Collection | Harbor Lane |
| Frame Finish | Black |
| Shade Finish | Matte Opal |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 9.0" |
| Width | 9.0" |
| Height | 15.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 5.25"L x 5.25"W |
| Backplate Dimensions | --- |
The matte opal glass of the Harbor Lane family contrasts wonderfully with black cast aluminum fixtures. Predominantly square in shape, the fixtures taper narrow to the top with pillar.