- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Outdoor Wall Light |
|---|---|
| Collection | Glenwood |
| Frame Finish | Black |
| Shade Finish | Clear |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 7.0" |
| Width | 5.25" |
| Height | 12.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 4.5"L x 12.5"W |
From the Glenwood collection comes this sophisticated and contemporary outdoor wall sconce, which includes a clear glass cylinder globe held by a thin, cage-style aluminum frame. Featuring an elegant, dark black finish that complements your home's already existing facade, this wall sconce lends a striking, handsome element to any outdoor entertainment space. Take several of these sconces and flank a sliding glass door or surround a deck railing for a classy, understated look, while allowing ample lighting for hosting al fresco dinners or late night talks.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 95 | --- |
| USA | 0 | July 20, 2026 |