- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Wall Sconce |
|---|---|
| Collection | Casa |
| Frame Finish | Olde Bronze |
| Shade Finish | Olde Bronze |
| Bulbs | 1 x 100W - Medium |
| Length/Extension | 8.0" |
| Width | 9.25" |
| Height | 8.25" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | Yes |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 4.5"L x 8"W |
Vintage styling complimented with slick finishing deliver an up-to-date antique look. Olde bronze fixtures are accented with vintage bulbs creating a perfect pairing.