- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Pendant |
|---|---|
| Collection | Fairview |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Clear Beveled Outside; Matte Opal Inside |
| Bulbs | 3 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 8.25" |
| Width | 8.25" |
| Height | 19.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
This pendent fixture maybe small in size but it is big on looks. Chrome detailing is complimented with a modern looking clear beveled glass, while delicate matte opal glass provides a warm tenderness typically found with traditional lighting style. This combination ensures that no matter what room, this fixture will be a perfect fit.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 18 | --- |
| USA | 0 | May 20, 2026 |