- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Chandelier |
|---|---|
| Collection | Fairview |
| Frame Finish | Bronze |
| Shade Finish | Clear Beveled Outside; Clear Hammered Inside |
| Bulbs | 6 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | 15.5" |
| Width | 15.5" |
| Height | 29.5" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
This pendent fixture creates a very modern look with a classical twist. Clear beveled glass and bronze geometric shapes bring modern sleekness to any room with the warm traditional glow of clear hammered glass on the inside for a pleasant contrast.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 15 | --- |
| USA | 0 | May 20, 2026 |