- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Vanity |
|---|---|
| Collection | Sempter |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Chrome |
| Bulbs | 3 x 4W - LED-G9 |
| Length/Extension | 5.0" |
| Width | 20.5" |
| Height | 4.75" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | 1230 |
| LED Delivered Lumen | 730 |
| LED Color Temperature | 3000K |
| LED Color Rendering Index (CRI) | CRI> 90 |
| Vanity/Sconce Dual Mount | No |
| Sloped Ceiling Compatible | --- |
| Canopy Dimensions | --- |
| Backplate Dimensions | 20.5"L x 4.75"W |
Turn a modern bath space into a gallery-inspired showcase, framing a master or guest sink with the elegant look of this three-light vanity fixture. Crafted from shiny chrome finish cut glass, its trio of rounded shades reach an artistic height with meticulously cut horizontal lines.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 12 | --- |
| USA | 0 | June 3, 2026 |