- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Pendant |
|---|---|
| Collection | Sempter |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Chrome + Crystal |
| Bulbs | 1 x 60W - Medium |
| Length/Extension | 6.25" |
| Width | 6.25" |
| Height | 6.75" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Canopy Dimensions | 4.75"L x 4.75"W |
| Backplate Dimensions | --- |
Modern allure and metropolitan styling are hallmarks of this exquisite chrome steel and crystal one-light pendant. Enjoy the delicate look of narrow cut lines on its chrome finish shade, and an extended ceiling drop made from chrome finish steel.
| Country | Available Units | Expected Stock Date |
|---|---|---|
| Canada | 6 | --- |
| USA | 1 | --- |