- Home |
- About |
- Contact Us |
- Your Wish List
| Category | Semi Flush Mount |
|---|---|
| Collection | Warwick |
| Frame Finish | Chrome |
| Shade Finish | Clear |
| Bulbs | 3 x 60W - Candelabra |
| Length/Extension | --- |
| Width | 10.5" |
| Height | 16.0" |
| Dimmable | Yes |
| LED Source Lumen | --- |
| LED Delivered Lumen | --- |
| LED Color Temperature | --- |
| LED Color Rendering Index (CRI) | --- |
| Vanity/Sconce Dual Mount | --- |
For a traditional yet versatile look, this semi-flush would be perfect for adding elegance to any space. The sculpted circular glass shades are suspended from a circular mount, finished in chrome. Inside the shade are suspended candelabra lights, adding the finishing touch on an elegant fixture.